ERGEN PSİKOLOJİSİ

HAYKA ERGEN PSİKOLOJİSİ

Konya HAYKA Danışmanlık olarak kurumumuzda, okul öncesi ve okul döneminde bulunan çocukların, içinde bulundukları gelişim döneminin özelliklerine bağlı olarak ya da aile ve sosyal çevreleri ile olan etkileşimleri sonucu oluşan, psikolojik,  duygusal, sosyal,  gelişimsel ve davranışsal sorunlarının, öncelikle çocuk ve aile eksenli, gerekli durumlarda sosyal çevre ve okul işbirliği sağlanarak çözümlenmesi amaçlanmaktadır.

Çocuklarla Çalışma Alanlarımız;
Depresyon
– Sosyal Fobi ve Çekingenlik
– Korku ve Kaçınmalar
– Öfkeli ve Saldırgan Tutumlar
– Boşanma, Ebeveyn Kaybı ve Diğer Travmatik Yaşam Olayları
– Kardeş ve Akran Kıskançlığı
– Alt Islatma (Enürezis) -Dışkı Kaçırma (Enkoprezis)
– Uyku, Yeme Sorunları
– Obsesif Kompulsif Bozukluk
– Parmak emme – Tırnak Yeme
– Çocukluk Çağı Mastürbasyonu
– Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
– Konuşma Gecikmesi – Kekemelik
– Özgül Öğrenme Güçlüğü
– İletişim Problemleri

-Sorumluluk Duygusu Kazandırma
– Özgüven Kazandırma
– Dikkat Becerilerini Geliştirme
– Ders Çalışma Teknikleri
– Öğrenme Stilleri Tespiti
– Sınav Kaygısıyla Baş Etme

Çocuklar İçin Oyuncak Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Oyuncağın çocuğun zeka gelişimini olumlu etkilediğini, uyaran çeşitliliğinin rolüne dikkat çektiği, “Bu nedenle ne kadar çok çeşit ve özellikte oyuncak, gezilen görülen yer ve ne kadar çok insanla iletişim imkanı olursa çocuğun zeka gelişimi de o kadar olumlu etkilenmektedir.2-7 yaş arası simgesel oyunlar başlar, bunlar sanki varmışcasına oynanan oyunlardır. Evcilik oyunu, bir fincandan çay içiyormuş gibi yapılması, bir sopanın kılıç gibi hayal edilmesi bu dönemin başlıca oyunlarıdır.7-8 yaş sonrası kurallı oyunlar başlar, sosyalleşme burada belirginleşmektedir. Çocuk kurallara uymayı, beklemeyi, paylaşmayı, mücadele etmeyi, risk
almayı, yani ötekilerle sosyal anlamda ilişki kurmayı deneyimlemektedir. Bunlar aynı zamanda kültürel deneyimlerde olmaktadır. Oyun iklimden, cinsiyetten, kültürden veya anılan çağdan etkilenmektedir” diye konuştu.

ÇOCUĞUN YETENEKLERİNİ VE İLGİ ALANLARINI TANIYIN

Özellikle 0-3 yaş arası dönemde çocuğun oyuncaklarını ebeveynlerin seçtiğini, 3 yaşından itibaren çocuk ilgi duyduğu oyuncağı tercih etmeye başladığını  çocuklarda sağlıklı oyuncak seçimi hakkında  “Bu yaştan itibaren çocukların seçtikleri oyuncaklara saygı göstermek gerekmektedir. Çocuğun oynamayı tercih ettiği materyal yetenekleri, ilgi alanları, istekleri hakkında bilgi vermektedir.Çocuğun oyuncak seçimine katkıda bulunmak onun kişilik özelliklerini, zeka ve fiziksel özelliklerini, ilgi alanlarını saptayabilmekle mümkün olmaktadır.

HANGİ OYUNCAKLA OYNADIĞI DEĞİL NASIL OYNADIĞI ÖNEMLİ

Çocuk oynadığı oyuncakla kendini ifade etmektedir. Bu nedenle erkek veya kız oyuncağı gibi bir ayrım yerine çocuğun oyuncağıyla nasıl oynadığı, neleri yansıttığı ve neleri ifade etmeye çalıştığı önemli olmaktadır. Kronik bir şekilde aynı oyuncakla sürekli aynı oyunu oynuyorsa bu durum bir problem olabileceğini işaret etmektedir. Aksi halde çocuklar meraklıdır ve her materyali inceleme fırsatı istemektedir. Dolayısıyla oyuncak alırken cinsiyet ayrımı gözetmemek gerekmektedir. Çocuklar zaten okul öncesinde oyuncak seçimi konusunda farklılaşmaya başlamaktadır.

KIYAFET SEÇİMLERİNDE ÇOCUĞA ÖRNEK OLUNMALI 

Çocuklar 3-4 yaş arası dönemde kendi kendilerine giyinmeyi keşfettiklerini ve kıyafet seçimlerini de kendileri yapmak istediklerini ancak anne ile bu konuda zaman zaman çatışmalar yaşanabildiği, "Bu tür durumlarda çocuğu üzmeden, yeni becerisinin tadına varabilmesini sağlayarak, seçenekler sunarak rehberlik edilebilinmektedir. Cinsel kimliğin sağlıklı ilerlemesi adına da kıyafet seçimlerinde çocuğa örnek olmakta fayda vardır. Ebeveyni tarafından sürekli karşı cins kıyafetler giydirilen bir çocuğun psikolojisi etkilenebilir. Ancak kıyafetlere bağlı cinsel kimlik ve yönelim hakkında henüz genetik, biyolojik, psikolojik veya hormonal denilen bir sebep tam olarak bilinmemektedir.

ERGENLİK

Gençlik,çocukluk ve erişkinlik arasında yer alan,gelişme,ruhsal olgunlaşma ve yaşama hazırlık dönemidir. Ön ergenlik kızlar da 10-12,erkeklerde 11-13;ergenlik kızlarda 13-15,erkeklerde 14-15 yaşları arasında başlar. HAYKA Danışmanlık olarak bireysel farklılıkların olacağını hatırlatma da fayda var.
Ergenlikle başlayan hızlı büyüme gençlik çağının sonunda bedensel,cinsel ve ruhsal olgunlukla biter. Bu evreye bir “başkalaşım” ya da “farklılaşma” evresi gözü ile de bakılabilir. Nasıl kozadan çıkan tırtıl ne kozadaki biçimine ne de kelebeğe benziyorsa aynı biçimde ergen de ne erişkin ne de çocuk olan kimliğini belirleme savaşı içinde olan bireydir. Başka bir deyişle erişkin adayı olan ergen ne çocuktur ne de erişkin. Fırtına ve gerginlik dönemi olarak da açıklanabilen ergenlik hangi toplumda olursa olsun ,her bireyin yaşadığı bir evredir. Ortaokul yıllarına denk düşen ilk gençlik yıllarında,cinsel uyanışla birlikte yeni ruhsal özellikler ve davranışlar kendini gösterir. Dengeli ve uyumlu ilkokul çocuğu gider,yerine oldukça tedirgin,güç beğenen ve çabuk tepki gösteren bir genç gelir. Duyguları hızlı bir iniş çıkış gösterir. Çabuk sevinir çabuk üzülür. Çabuk sinirlenir,olur olmaz şeyi sorun yapar. Tepkileri önceden kestirilemez olur. Derslere ilgisi azalmış,çalışma düzeni bozulmuştur. İstekleri artmıştır. Kendisine tanınan hakları yetersiz bulur. Evdeki kuralların çokluğundan ve sıklığından yakınır. Ana-babanın uyarılarına birden tepki gösterir ,ters yanıtlar verir. Sürekli bir gidiş geliş içindedir. Evde pek durmak istemez. Dönüş saatine aldırmaz,yemeğe geç kalır. Dağınık ve savruk olur. Sık sık bir şey devirip kırar. Oburlaşır,girip çıkıp bir şeyler atıştırır. İlgileri artmış,gelgeç hevesleri çoğalmıştır. Gürültülü müziğe bayılır. Süse ve giyime düşkünlük gösterir. Genç kız ayna karşısında saatler geçirir. Bir sivilceyle gün boyu uğraşır,kaygılanır. Genç erkek boyasız ayakkabısına bakmaz ama saçını günün modasına göre kestirmekte direnir. Zayıflık-şişmanlık,uzun boy-kısa boy,yüz çizgilerinin düzgün olup olmadığı sorun olmaya başlar. Gizliliğe önem verir. Odası varsa saatlerce odasına kapanır hatta kapısını kilitli tutmaya özen gösterir. Duvarlara renkli resimler ve sanatçıların posterlerini asar. Arkadaşlarıyla gizli konuşmaları ve fısıldaşmaları olur. Kardeşlerini yanına sokmaz,tersleyip uzaklaştırır. Uzun uzun düşler kurar. Günlük tutmaya başlar. Şiir ve öykü yazmaya özenir. Kendinden habersiz mektuplarının ve yazdıklarının okunmasına büyük tepkiler gösterir. Bu ve benzeri şekilde sayılabilecek bir çok faktör ve durum vardır. Bu noktada Konya HAYKA Danışmanlık  olarak bizlerin önerileri hem ergen hemde aile bireylerinin bu süreçte alanında uzman kişilerden destek almalarını önermekteyiz.

 

HAYKA DANIŞMANLIK

İLETİŞİM

✔ 0(543) 318 36 87

✔ 0(332) 236 36 45

E-MAİL ADRESİ

✔ pskhayrikara42@gmail.com

✔ Akabe mah. Şehit Furkan Doğan Cd. Adalet Plaza B Blok No:11/310 Karatay/KONYA

  • Tarih: Mayıs 12, 2018
  • Danışman: HAYKA Danışmanlık
  • Kategori: , ,
  • Terapi Çeşidi: Bireysel/Online